Forum Spiru Haret » Forum » Socializare » Probleme de autentificare & Tutoriale

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Mesaj Scris: 18 Ian 2013, 06:12 
Neconectat
WEBMASTER
WEBMASTER

Facultatea: MI
Specializarea: Informatica
Forma invatamant: ID
CT: Braila
Anul de studii: Licentiat

Incepand cu anul 2012 USH pune la dispozitia studentilor si masteranzilor o platforma personala pentru vizualizarea situaţiei scolare si financiare.
Aceasta se poate accesa din urmatorul link:
http://erp.spiruharet.ro:8080/ums/do/se ... trare_user

Pasi de urmat:

1. Crearea contului de acces pe UMS:
Prima conectare (autentificare/logare) se face prin completarea datelor solicitate, dupa cum urmeaza:
Cont: introduceti CNP-ul dumneavoastra
Parola: data naşterii (sub forma ZZ‐LL‐AAAA)

De exemplu, pentru CNP‐ul 1820625080123, data naşterii este de forma: 25‐06‐1982

Dupa introducerea datelor apasati butonul AUTENTIFICARE.

2. Initierea procesului de activare a contului de acces pe UMS:
Contul nu este inca activ dupa prima introducere a datelor, fiind necesara furnizarea unei adrese de email valide si unice (in sensul in care nu puteti folosi aceiasi adresa pentru 2 conturi diferite pe platforma UMS)
Introduceti adresa de email in campul special destinat si apasati butonul Activare cont.
Veti primi o informatie ca pe adresa de email specificata a fost expediat un email cu linkul de activare.

3. Confirmarea adresei de email si accesarea linkului de activare:
Verificati in Inbox daca ati primit emailul, in caz contrar puteti verifica si in Spam/Trash, in functie de setarile casutei de email.
Odata identificat emailul veti gasi ceva de genul:
Citat:
Buna ziua.....(numele dvs. preluat din baza de date a USH corespunzator CNP-ului)
Acest mesaj a fost trimis la solicitarea dumneavoastra si are ca scop activarea contului in aplicatia UMS WEB.
Dupa finalizarea procesului de activare, logarea se face utilizand pentru username adresa de email la care a fost trimis acest mesaj.
Pentru activarea contului in aplicatia UMS WEB va rugam sa accesati pagina link activare cont
Daca nu sunteti destinatarul acestui email, va rugam sa-l ignorati

Ce este de retinut?
a. Linkul de activare trebuie accesat in maxim 2 ore de a primirea emailului, in caz contrar fiind necesara reluarea pasilor 1 si 2.
b. Dupa accesarea llinkului si activarea efectiva a contului, numele de utilizator (in pagina aplicatiei denumita Cont) nu va mai fi CNP-ul, ci adresa de email de pe care s-a realizat activarea.

4. Autentificarea pe UMS:
Odata activat contul, va puteti autentifica in pagina personala de pe aceasta platforma folosind urmatoarele date>
Cont: adresa de email de pe care s-a facut activarea
Parola: data naşterii (sub forma ZZ‐LL‐AAAA)- aceiasi ca la pasul 1

NOTE:
‐ Notele obtinute intr‐o sesiune de examene pot fi vizualizate pe aceasta pagina numai dupa încheierea sesiunii si procesarea datelor (1-2 sapatamani dupa finalizarea sesiunii);
‐ Pe durata sesiunii, rezultatele obtinute la examenele sustinute pe platforma Blackboard (nu si cele sustinute oral, unde nota se poate afla de la profesorul evaluator) le puteti vizualiza direct pe platforma de e-learning Blackboard, accesand butonul ,,Rezultate testare".
‐ Este posibil ca pentru o scurta perioada de timp, cand secretariatul proceseaza anumite date in sistem, sa nu poata fi vizualizate notele de la unele discipline.

ATENTIE!!! Contul de acces pe platforma UMS WEB este diferit de cel creat pe site‐ul Universităţii, care va ofera accesul la Biblioteca virtuala si la Avizierul virtual.

Sus 

Mesaj Scris: 18 Ian 2013, 06:27 
Neconectat
WEBMASTER
WEBMASTER

Dupa autentificare:
ums.png

Descrierea meniului din pagina personală 

Butonul Schimbă e‐mail. Dacă schimbaţi adresa de e‐mail se schimbă şi Contul  (username);  la următoarea 
autentificare în sistem veţi utiliza pentru “Cont” noua adresă de e‐mail.  
În cazul în care doriţi resetarea parolei sau aţi uitat parola selectaţi butonul “Resetare parolă” din pagina de 
autentificare (sub butonul “Autentificare”). 
Veţi primi un e‐mail pe adresa de e‐mail declarată, unde trebuie să accesaţi link‐ul primit.  

Butonul Live@Edu – Permite accesul la portalul Microsoft Live@Edu.  
Butonul Blackboard vă permite accesul la platforma de elearning Blackboard. 
Butonul  Date  student  prezintă  toate  datele  personale  introduse  în  sistem.  Dacă  acestea  sunt  incorecte, 
trebuie să luaţi legătura cu secretariatul facultăţii pentru corectare. Butonul Discipline. Permite vizualizarea: 
‐ planurilor de învăţământ pe toţi anii de studiu (actual şi precedenţi),  
‐ numele cadrelor didactice,  
‐ detaliilor disciplinelor, 
‐ programarea  examenelor  (pentru programarea  examenelor  vă  rugăm  să  verificaţi orarul  afişat pe  site‐ul 
universităţii www.spiruharet.ro, secţiunea Orar sau Avizier virtual). 
Butonul  Istoric şcolar. Permite vizualizarea datelor privind  înmatricularea  în anii studiaţi, precum şi mediile 
obţinute la disciplinele studiate. 
Butonul Note.  Permite  vizualizarea  situaţiei  dv. şcolare  din  anii  studiaţi:  disciplină,  notă,  credite,  istoricul 
notelor obţinute pe disciplină (sesiune normală, restanţă, reexaminare, credite, diferenţe). 
Butonul  Financiar.  Permite  vizualizarea  situaţiei  dv.  financiare  (valoarea  ratelor  achitate şi  de  achitat, 
termenul  limită,  precum şi  alte  taxe:  diferenţe,  restanţe,  licenţă  etc.).  Sunt  prezentate şi  informaţiile  din 
documentele de plată. 
Butonul Parolă.  Permite schimbarea parolei de acces. 

Sus 

Mesaj Scris: 25 Feb 2013, 22:15 
Neconectat
Junior 1
Junior 1

Facultatea: PS
Specializarea: psihologie
Forma invatamant: zi
CT: bucuresti
Anul de studii: 3

am sa sun la secretariat.imi apare-eroare-cand dau pe autentificare ,iar mai jos cu litere rosii ''cont sau parola invalida''

Sus 

Mesaj Scris: 04 Mar 2013, 22:08 
Neconectat
Junior 1
Junior 1

Facultatea: DREPT
Specializarea: DREPT
Forma invatamant: FR
CT: Spiru
Anul de studii: 1

nici mie nu imi merge....a reusit cineva??

Sus 

Subiectul mesajului: EROARE UMS
 Mesaj Scris: 15 Mar 2013, 23:16 
Neconectat
Junior 1
Junior 1

Facultatea: DAP
Specializarea: ADMIN. PUBLICA
Forma invatamant: ZI
CT: CRAIOVA

Nici eu nu reusesc sa ma loghez si primesc acelasi mesaj de eroare icon_blink1

Sus 

Mesaj Scris: 16 Mar 2013, 04:37 
Neconectat
WEBMASTER
WEBMASTER

Multi omit faptul ca trebuie sa activeze contul din emailul primit si ca ulterior activarii numele de utilizator este chiar adresa de email. CNP-ul se foloseste la crearea contului, o singura data

Sus 

Mesaj Scris: 10 Sep 2013, 18:35 
Neconectat
Junior 1
Junior 1

Facultatea: DAP
Specializarea: drept
Forma invatamant: FR
CT: Bistrita

aceeasi problema..am activat contul si am incercat si cu adresa de mail.nu merge..

Sus 

Mesaj Scris: 11 Sep 2013, 04:32 
Neconectat
WEBMASTER
WEBMASTER

Probabil ca mai au probleme cu acest soft. Eu am expus aici metoda de autentificare in cazul in care lucrurile merg bine. Daca sunt asemenea probleme, inseamna ca doar departamentul IT al USH poate rezolva, deoarece cred ca este o problema legata de validarea unor date personale din baza lor de date

Sus 

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  

Forum Spiru Haret » Forum » Socializare » Probleme de autentificare & Tutoriale